Lubię piwko

Piwny blog od fanów piwa, dla fanów piwa

Kulka w piwie – czym jest i do czego służy

widgetZdarza się, że w piwie znajdujemy plastikową kulkę. Znalazła się tam przypadkiem podczas produkcji czy może została dodana celowo? Zakładając, że to nie przypadek pojawia się mnóstwo pytań. Co to za kulka, dlaczego tam jest, czy nie uduszę się nią jeżeli wpadnie mi do gardła… Mam nadzieję, że poniższy artykuł rozwieje wasze wątpliwości.

Słowo klucz – widget

Widget. Tak poprawnie nazywa się owa kulka. Do czego zatem służy? W największym uproszczeniu do produkcji gęstej piany w piwie.

Proces produkcji

Kulka wypełniona jest azotem, czasem domieszką są też inne gazy. Robi się w niej otwór 0,61mm za pomocą lasera. Widget wrzuca  się do puszki, wlewa piwo. Teraz pozostaje już tylko zamknięcie puszki górną ‚pokrywką’.

Otwieramy piwo i …

Podczas otwierania piwa gaz w kulce ulatnia się. Dzieje się to bardzo szybko. Wypuszczony gaz miesza się z naturalnie powstałym podczas produkcji dwutlenkiem węgla. Na wskutek tej reakcji piwo pieni się mocno a piana jest sztywna, gęsta – taka o jakiej każdy piwosz marzy. Reasumując – jest to imitacja piwa beczkowego. UWAGA! Niektóre piwa bez odpowiedniego wcześniejszego schłodzenia spienią się na tyle mocno, że piana zacznie uciekać z puszki.

Skąd to się wzięło i czy się tym uduszę?

Kulka zawsze jest odpowiednio większa i bez zepsucia puszki się jej nie wyjmie. Kulki te mają od ok. 2cm do ponad 3cm średnicy. Pomysłodawcą widgetu jest firma Guinness i wydał na ten pomysł 5mln. euro. Całkiem sporo ale chyba opłacało się. Firma dostała za to prestiżową nagrodę techniczną Queen’s Award for Technological Achievement. Guinness jako pierwszy wyprodukował piwo beczkowe w puszce – Guiness Draught, właśnie dzięki temu wynalazkowi, pochodzącemu z 1999 roku.

Gdzie można znaleźć widget?

Głównie w piwach z Wysp Brytyjskich. Widgety znajdziecie w:

  • Murphy’s,
  • Kilkenny Draught Irish Beer,
  • Young’s Double Chocolate Stout,
  • Tetley’s English Ale,
  • Wexford.

Przy zakupie piwa delikatnie pokiwaj puszką/butelką, czasem da się usłyszeć delikatne pukanie o dno. To dowód na to, że kulka jest wewnątrz.

Według informacji jakie posiadam, żaden browar w Polsce nie stosuje tej technologii. Brytyjczycy natomiast rozwinęli ją o widgety do butelek.

Single Post Navigation

Dodaj komentarz